Програма
Ініціатива з підтримки мистецьких резиденцій Заправка
Дата проведення:
10 липня — 10 вересня
2020 року



Місце проведення: онлайн
(Київ, Україна)



Напрям діяльності:
Мистецькі програми


Сектор діяльності: Візуальне мистецтво

Резиденції є важливим майданчиком для міжлюдських контактів і творчих обмінів. Спільно з програмою Європейського союзу «House of Europe» та Українським культурним фондом Український інститут заснував ініціативу з підтримки мистецьких резиденцій «Заправка». Проєкт посилює міжнародну видимість українських резиденцій та сприяє їхній міжнародній співпраці.

У співпраці з організацією DutchCulture | TransArtists (Нідерланди) було здійснено мапування українських резиденцій, у результаті чого 14 із них потрапили до найбільшої у світі бази даних резиденцій TransArtists. Робоча група «Заправки» підготувала англомовний текст про українські резиденції, опублікований на сайті transartists.org. Крім того, «Заправка» сформувала внутрішню базу даних, що налічує понад 30 активних резиденцій з України у різних дисциплінах, від народних ремесел до органної музики.

Ландшафт українських мистецьких резиденцій заслуговує на те, щоб його відкрили в усьому світі. Саме тому Український інститут, Український культурний фонд і програма Європейського союзу House of Europe об'єднали зусилля та запустили ініціативу «Заправка». За якихось пів року «Заправка» вже поповнила найбільшу в світі базу даних резиденцій DutchCulture | TransArtists чотирнадцятьма резиденціями з України. Український резиденційний ландшафт починають аналізувати, і він набуває чіткіших обрисів. А серія регулярних консультацій «Кава на Заправці» допомагає українським резиденціям наближатися до міжнародних стандартів та мереж. У часи, коли міжнародна мобільність обмежена, і багато резиденційних програм борються за виживання, посилення зв'язків, обміну крізь кордони та знань одне про одного є актуальним, як ніколи.
Крістіан Дімер, керівник програми «House of Europe»
Ініціатива «Заправка» засвідчила кілька важливих моментів. По-перше, силу спільних дій. Адже саме партнерство з Українським інститутом і House of Europe зробити перший рік існування «Заправки» насиченим та результативним. По-друге, відкритість світу для українських митців. Так, інколи буває лячно виходити за звичні кордони роботи чи діяльності, але креативне середовище надто велике й різноманітне, щоб ігнорувати можливість долучитись до нього. Тому завданням нашої спільної ініціативи було менторство, інформування про цю відкритість і доведення думки до цільових аудиторій про те, що розвиток неможливий без обміну досвідами й контекстами. Сподіваюсь, що «Заправка» не зупинятиметься на досягнутому, нарощуватиме потужність, гуртуватиме українські резиденції й надалі допомагатиме їм виходити на новий рівень.
Юлія Федів, виконавча директорка Українського культурного фонду (2018-2021)