проєкт
Фестиваль «Ніч літератури»
Дата проведення:
7 жовтня


Місце проведення: Прага, Чехія


Напрям діяльності:
Мистецькі програми


Сектор діяльності: Література


Ніч літератури — фестиваль у Празі, організований Чеськими центрами (The Czech Centres) у співпраці з EUNIC (мережа Національних інститутів культури Європейського Союзу). Це одна з найпомітніших подій чеського літературного світу. Фестиваль проводиться щорічно, аби підвищити інтерес до сучасної європейської літератури та її творчих течій, а також підкреслити важливість багатомовності та перекладів з великих та малих мов. Цього року «Ніч літератури» відбулася у 55 містах Чехії та в 5 країнах.

У 2020 році за сприяння Посольства України в Чеській Республіці до участі у фестивалі було відібрано цьогорічне видання чеського перекладу роману «Довгі часи» українського письменника Володимира Рафєєнка. Український інститут у співпраці з Чеськими центрами організував читання уривків роману, що в 2018 році потрапив у короткий список Національної премії України ім. Тараса Шевченка, і за який автор отримав «Вишеградську літературну премію Східного партнерства» (Visegrad Eastern Partnership Literary Award).

Фото: Filip Šach (Філіп Шах)
Відео: Оксана Мойсенюк/OM Media Production
Щиро вдячний Українському інституту за підтримку цього проєкту, особливо враховуючи, що він мав для нас не лише «літературне», але й політичне значення, оскільки Україна вже другий рік поспіль є єдиною країною — нечленом ЄС, яка бере у фестивалі участь, що, погодьтеся, дуже символічно. Це був наш перший реалізований спільно з Українським інститутом проєкт. Сподіваюся, однак, що це лише початок нашої плідної взаємодії у майбутньому.
Євген Перебийніс, Посол України в Чеській Республіці
Торік ми звернулися до України із пропозицією долучитися до фестивалю якраз у контексті 10-ої річниці Східного партнерства, оскільки Чеська Республіка стоїть біля витоків заснування цієї ініціативи. Українці також є другою найбільшою за чисельністю групою іноземців у Чехії, тож нас, звичайно, цікавить і їхня література. Відвідуваність українських читань минулого року була високою, тому ми були зацікавлені в тому, щоб Україна взяла участь у фестивалі й цього року. Я чудово розумію, чому Україна, де вже шість років триває військовий конфлікт, була представлена саме книгою про війну. Це важлива тема, про яку ми, європейці, не маємо права забувати.

Адріана Красова, співробітниця Чеських центрів, координаторка «Ночі літератури»