проєкт
Документальний перформанс «Крим,
5-та ранку»
Дата проведення: листопад-грудень


Місце проведення: Україна


Напрям діяльності:
Мистецькі програми,
Громадянське суспільство


Сектор діяльності: Перформативні мистецтва


Починаючи з 2014 року громадяни України на тимчасово окупованому Кримському півострові зазнають переслідувань з боку російського окупаційного режиму, у помешканнях проводять незаконні обшуки, громадян арештовують за сфальшованими звинуваченнями у терористичній діяльності. Найбільше утисків зазнає корінне населення Криму — кримські татари, а також ті, хто має активну громадянську позицію чи займається громадянською журналістикою, відвідує судові засідання, фільмує обшуки, інформує про перебіг подій в окупованому Криму.

Перформанс «Crimea, 5 am» («Крим, 5-та ранку») покликаний привернути увагу міжнародної спільноти до порушення прав людини на тимчасово окупованому Кримському півострові. Проєкт розповідає про долі ув'язнених окупаційною владою громадянських журналістів, активістів, про їхніх дружин та дітей. Текст перформансу базується на проведеному дослідженні та інтерв'ю, узятих у форматі документального театру, із самими в'язнями сумління, родинами ув'язнених громадських активістів, переважна більшість яких є кримськими татарами, адвокатами заарештованих активістів.

Автори тексту Наталя Ворожбит, Анастасія Косодій, Альберт Сардарян, режисер Дмитро Костюминський. Перформанс буде поставлений у 2021 році в Україні, Польщі та Німеччині.


Ми знаємо про події, що відбуваються останні 7 років на окупованому Кримському півострові, але в нас мало інформації про самих в'язнів, про перебіг переслідувань, про їхні сім'ї. Ми хочемо, щоб наші герої стали близькими, зрозумілими кожному, хто побачить перформанс чи візьме участь у ньому. Ми хочемо, щоб глядач, незалежно від його фізичного перебування, мав можливість зайти в їхній дім, відчути їхній розпач, почути історію кохання, роздивитися обличчя і інтер'єр, посміятися і поплакати, приготувати улюблену страву, прокинутися о 5 ранку і бути присутніми під час обшуку та арешту... Зануритися не тільки в культурний, соціальний, а і в побутовий світ наших героїв.
Наталя Ворожбит, Анастасія Косодій, Альберт Сардарян, Дмитро Костюминський